parallax background

SMART SKI GOGGLES – nowy bajer w Ski amade

 

Pierwszy raz na branżowej konferencji prasowej… Trochę to stresujące, jak każdy pierwszy raz, ale za to jakie emocje! Już jazda PENDOLINO do „stolycy”, z reklamą miejsc do przewozu nart, była obiecująca i zapowiadała, że to dobry kierunek.

Ski amade i austria.info zaprosiła nas na konferencję prasową przed sezonem zimowym, żeby przedstawić ofertę. I gdybyście czytali w tym momencie relację z jakiegoś portalu, czy serwisu zimowego, pewnie od razu zostalibyście zarzuceni danymi. I pewnie powinny tu pojawić się rzeczowe dane na temat tego, że w ciągu ostatnich dwóch lat liczba turystów z Polski, którzy zimą wpadli do Ski amade wzrosła o 15%. I że w ciągu ostatnich lat wydano 44 mln Euro na rozwój infrastruktury zimowej. I że region ma kilka fajnych pakietów narciarskich, bo jest zajefajny i największy, i ma 860 m nartostrad… Ale wszystkie te dane znajdziecie sobie np. na stronie http://www.skiamade.com/pl/zima (po polsku – bo Polacy to mile widziani Goście!).

Nas do Warszawy ściągnęła przede wszystkim zapowiedź nowinek technologicznych. Fakt – od kilku lat, jak większość szanujących się ośrodków i regionów – również Ski amade ma swoja aplikację mobilną (na Andka i iOSa). I WiFi też ma na stokach – konkretnie 400 Hotspotów (z zasięgiem ok. 150 m każdy). Ale w tym roku ruszają z czymś nowym, czego jeszcze nie próbowałyśmy…SMART SKI GOOGLES – bo o nich mowa – to inteligentne gogle narciarskie. Dlaczego inteligentne? Bo ich zadaniem jest nie tylko ochrona wzroku, lecz również informacje m.in. na temat przebiegu trasy, po której jedziemy, odległość do najbliższej fajnej knajpy na stoku, czy ilości spalonych kalorii. A wszystko to tuż prze oczami! Informacje te są bowiem wyświetlane na samych szkłach gogli!

 

 

Firma Evolaris na zlecenie Ski amade opracowała – w oparciu o dotychczasową appkę narciarską – nowe oprogramowanie na gogle. A firma RECON – opracowała minikomputer z WiFi i GPSem. Aplikacja wgrywana jest do gogli, a wszystkie funkcje sterowane niewielkim pilotem, który umieszczamy na ręce jak zegarek. Część informacji działa offline (np. odległość do najbliższego wyciągu), a gdy jesteśmy w pobliżu Hotspotu – aktualizują się automatycznie dane np. o stanie trasy. Fajowe 🙂 Zapytacie pewnie – OK, ale jak to się ma do bezpieczeństwa? Czy takie bajery za bardzo nie rozkojarzają na trasie? No więc pomysłodawcy wpadli i na to 🙂 Jak jedziesz za szybko – to za karę bajery się wyłączają i masz zwykłe gogle 😉 Ale tak serio – przy 20 km/h faktycznie dane przestają się wyświetlać, żeby nie odciągać uwagi narciarza. Tak przynajmniej jest w przypadku gogli polecanych i z aplikacją Ski amade (w innych przypadkach można ustawić sobie poziom prędkości, przy której dane są dezaktywowane). Ski amade to 5 ośrodków narciarskich, a w nich 25 Instersport Rent, w których wypożyczyć można owe magiczne gogle 🙂 Za ile? Za niecałe 20 Euro dziennie. Jak na taki bajer – cena nie jest chyba zbyt wysoka (koszt zakupu takich gogli na własność to jakieś 700 Euro), zwłaszcza, że pewnie nie zawsze człowiek jedzie tylko do Ski amade (a niekoniecznie wszędzie będzie można skorzystać z podobnych rozwiązań). No więc opcja wypożyczenia jest chyba jedyną słuszną 🙂

Byłyśmy w Ski amade dwa razy – pierwszy w 2009, a kolejny – w 2011 r. Oba razy – w Dolinie Gastein 🙂 Fantastyczny region! Ale z takich bajerów jak aplikacje – wtedy jeszcze nie korzystałyśmy (nie było tylu Hotspotów, a ceny neta w Austrii nie były niskie!). Jeśli dotrzemy do Ski amade w tym sezonie – na pewno przetestujemy gogelki 🙂 Takie bajery to coś dla nas 🙂 Byle tylko były twarzowe, bo jak nie…  😉 Swoją drogą ciekawe, czy mają wymienne szybki (np. na słońce/ mgłę/ itp.)? Bo takiej informacji niestety nie mamy 🙁 Hmmm… No nic – trzeba będzie przetestować i tyle 🙂

 

skiamade-gogle

 

 

skiamade5

 

skiamade4

 

skiamade2

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.