parallax background

Słoneczny urlop zimowy po południowej stronie Alp


Trasy narciarskie po południowej stronie austriackich Alp są wyjątkowo słoneczne. Jest to jeszcze jeden powód rosnącej – szczególnie wśród rodzin – popularności Karyntii jako miejsca do uprawiania sportów zimowych. Na perfekcyjny zimowy urlop składają się właśnie skąpane w słońcu trasy, południowa gościnność i atrakcyjna kuchnia alpejsko-adriatycka. Obfitość słońca można oczywiście także przedstawić w postaci liczbowej. Zimą w ośrodkach narciarskich Karyntii jest o ok. 100 godzin słońca więcej niż w lokalizacjach na północ od głównej grani Alp. A dokładną liczbę można na bieżąco sprawdzać na zimowym zegarze słonecznym obok stacji górskiej w Nassfeld. Karyntia to największy zimowy taras słoneczny Alp – absolutnie wyjątkowy prezent od matki natury!

Cały dzień w słońcu można spędzić na nartach na przykład w Ski-Challenge Stella Ronda w Gerlitzen Alpe, w samym sercu Karyntii. A w innym ośrodku narciarskim, Turracher Höhe, napoje serwuje gościom w nasłonecznionej części stoku specjalnie przeszkolony „górski kamerdyner” (Pistenbutler). W wielu karynckich schroniskach jest też dostępne bezpłatne mleczko do opalania o optymalnej wartości ochronnego wskaźnika SPF. Jeśli ktoś chce w pełni wykorzystać promienie słoneczne na trasie, powinien koniecznie wziąć udział w porannych wycieczkach na nartach (early morning skiing). W wybranych terminach w ośrodkach Goldeck i Turrach dzień na nartach rozpoczyna się już o godzinie 6:30. Wziąć udział w krótkim wypadzie i kreślić pierwsze ślady na porannym śniegu: oto prawdziwa przyjemność! Na wycieczki „Ski vor 9” (czyli „narty przed dziewiątą”) w Bad Kleinkirchheim chętnych zaprasza osobiście mistrz olimpijski Franz Klammer.

Z dala od zgiełku turystyki masowej topowe ośrodki narciarskie Karyntii oferują idealne warunki do relaksującego urlopu zimowego – na trasach i poza nimi. Operatorzy wyciągów robią wszystko, by zapewnić gościom bezpieczeństwo, wygodę i odpowiednią ilość śniegu. Nowoczesne i komfortowe kolejki linowe z podgrzewanymi siedzeniami, takie jak w Nassfeld czy Gerlitzen, wymagające zjazdy w Turrach i na zboczach Katschberg lub najwyżej położone trasy narciarskie Karyntii, lodowiec w Mölltal (Mölltaler Gletscher / Ankogel) i ośrodek narciarski Grossglockner/Heiligenblut w otoczeniu majestatycznych trzytysięczników – wszystko to gwarantuje świetną zabawę z gwarancją śniegu także w pełni wiosny. Z kolei w najmniejszych ośrodkach narciarskich Karyntii, Lavanttal i Nockberge, znajdą Państwo przejrzyście oznakowane trasy, dostosowane do potrzeb rodzin.


„Jeden na wszystkie” to zasada działania karynckiego TOPSKIpassu. Jest on uniwersalnym kluczem do wszystkich ośrodków narciarskich Karyntii i Tyrolu Wschodniego. Są także dostępne regionalne skipassy z wieloma atrakcyjnymi usługami dodatkowymi w cenie. Dzięki włączeniu do nich na przykład wstępu na baseny termalne w Bad Kleinkirchheim lub darmowych rodzinnych tygodni „ski for free”, karnety te stanowią świetną ofertę słonecznych zimowych przeżyć dla dorosłych i dzieci. W poszczególnych regionach obowiązują liczne oferty rabatowe: „Skisurprise“, „Płatek śniegu“, całodzienne karnety dziecięce za 1 euro, karta z bałwankiem oraz „Dzieci gratis“.

Słońce i dziewicza przyroda - freeride i skitouring – nowe trasy Nockberge-Trail
Uprawianie narciarstwa i snowboardingu jest także możliwe poza wytyczonymi i oznaczonymi trasami. Do najatrakcyjniejszych terenów freeride’owych zalicza się okolice Großglocknera (na wysokości prawie 3000 m n.p.m.) oraz Nassfeld, Ankogel i Goldeck. Na fanów skitouringu również czekają szczególne zimowe przeżycia. Z plecakiem można wędrować na nartach tourowych z fokami np. po Wysokich Taurach, Nockberge albo dolinie Lesachtal. Nową atrakcją są niewątpliwie trekkingowe wyprawy skitourowe po Nockberge Trail, trasie łączącej pięć regionów: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert oraz Bad Kleinkirchheim / St. Oswald. Trasa ta będzie znakomita dla skitourowców, którzy mają już trochę doświadczenia i dobrą kondycję, ale na razie nie chcą się jeszcze mierzyć z odcinkami typowo wysokogórskimi. Na pokonanie jednego etapu należy zaplanować do sześciu godzin. Dzięki wyciągom i kolejkom można też wygodnie pokonać wiele stromych odcinków i skrócić ten czas. I jeszcze jedna cecha, która wyróżnia Nockberge Trail na tle innych ofert: inaczej niż w przypadku wielu wypraw skitourowych noclegi to nie rozbijanie obozu i spanie na materacu, tylko najlepsze hotele ze strefami wellness i kuchnią alpejsko-adriatycką.
www.nockberge-trail.com

Wellness i słoneczne lenistwo
Dobrym uzupełnieniem słońca i sportów zimowych jest zimowa odnowa biologiczna. Szczególnie silnie odczuwa się rozgrzewające zimowe słońce przez przeszklone ściany saun nad jeziorami oraz w pawilonach kąpielowych nad brzegiem Millstätter See i Wörthersee. A na dworze zimowym słońcem można się cieszyć podczas relaksu na basenach termalnych w Warmbad Villach oraz w termach Bad Kleinkirchheim – St. Kathrein i Römerbad.

Nawet najpiękniejsza zima kiedyś się kończy. Ale w Karyntii przed jej odejściem czeka na nas jeszcze szczególna atrakcja: bulgot leczniczej wody w czasie roztopów w jeziorkach Maibachl w Warmbad Villach. W pobliżu głównego źródła utworzyły się dwa zbiorniki, w których można zażywać kąpieli w wodzie termalnej o temperaturze do 28°C. Woda wykazuje działanie lecznicze w chorobach serca i układu krwionośnego oraz przy osteoporozie. W 2005 roku jeziorka Maibachl zostały uznane za pomnik przyrody.

Kulinaria
Szczególne miejsce w regionie zajmuje sztuka kulinarna. W karynckiej kuchni alpejsko-adriatyckiej wykorzystuje się świeże, regionalne składniki i tworzy na ich podstawie smakowite dzieła zgodnie z tradycyjnymi (albo kreatywnie zmodyfikowanymi) lokalnymi przepisami. Jak w przypadku każdej autentycznej kuchni, także w Karyntii gotuje się zgodnie z rytmem pór roku i życia regionów.
Najlepiej zapamiętać poniższe nazwy i skosztować kryjących się pod nimi potraw bądź napitków: Kärntner Käsnudel (podobnych do ruskich pierogów), Reindling (ciasta drożdżowego z cynamonem i rodzynkami), Kärntner Laxn (troci jeziorowej), Gailtaler Speck (klasycznego lokalnego szpeku) oraz Zirbenschnaps (zbożowego destylatu na szyszkach limby).
Tylko w wybranych lokalnych restauracjach można spróbować karynckich potraw typowo zimowych, takich jak Ritschert (eintopf z pęczaku, fasoli i wędzonki) bądź specjałów z lokalnej jagnięciny (Glocknerlamm) czy wołowiny (Nockalmrind).

Więcej niż tylko narty
Jak jeszcze można spędzić czas poza stokiem? Gdy wokół śmigają w dół narciarze, miłośnicy biegówek mogą mierzyć się z najpiękniejszymi trasami biegowymi, a łyżwiarze oddawać swojej pasji na zamarzniętych zbiornikach naturalnych pod gołym niebem. Jezioro Weissensee uchodzi za największe naturalnie zamarznięte lodowisko Europy.
Kto chce „naładować“ swoje wewnętrzne akumulatory i znaleźć duchowe ukojenie, może wybrać się na długi spacer po zaśnieżonej okolicy albo wziąć udział w klimatycznym kuligu. Można też spróbować czegoś nowego: przypiąć rakiety śnieżne w ramach Schneeschuhcamp w Klippitztörl, wyprawy z przewodnikiem po parku krajobrazowym Dobratsch oraz trasy w tzw. trójkącie trzech krajów. Poznać uroki wspinaczki lodowej w Heiligenblut albo połączyć wędrówkę na rakietach z poznawaniem lokalnych potraw, przygotowanych przez alpejskich górali z Bad Kleinkirchheim.
A na koniec coś dla wtajemniczonych: zwykle słońce, plaża i kemping kojarzą się z latem. W Karyntii można się oddawać tym przyjemnościom także zimą. Na spragnionych słońca czeka oferta 18 zimowych kempingów.

Źródło: Kärnten Werbung GmbH www.karyntia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.