parallax background

Lista spraw do załatwienia na tegoroczną zimę w Karyntii


What to do, czyli lista rzeczy do zrobienia tej zimy w Karyntii :)

1. Narciarstwo
Narciarze naprawdę początkujący (ale także ci pragnący odświeżyć „zakurzone” umiejętności po dłuższej przerwie) oraz bardzo zaawansowani: wszyscy znajdą coś dla siebie w narciarskiej Karyntii. Pożądaną różnorodność gwarantuje 30 regionów narciarskich w samej Karyntii oraz Tyrolu Wschodnim, ze świetnie przygotowanymi, bezpiecznymi trasami o łącznej długości ponad 800 kilometrów. Wszystko na jednym skipassie („TopSkiPass“). Aby przeżyć niezapomniane chwile, w zależności od preferencji i stopnia zaawansowania można wybrać czarne trasy wśród majestatycznych trzytysięczników, łagodne zjazdy przygotowane z myślą o całych rodzinach, ale także muldy czy halfpipe’y. Narciarze pozatrasowi również będą zadowoleni: czekają na nich pokryte grubą warstwą puchu dziewicze stoki.

2. Trekking skitourowy
Nową atrakcją karynckiej zimy są niewątpliwie trekkingowe wyprawy skitourowe po Nockberge-Trail, trasie łączącej pięć regionów: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert oraz Bad Kleinkirchheim / St. Oswald. Trasa ta będzie znakomita dla skitourowców, którzy mają już trochę doświadczenia i dobrą kondycję, ale na razie nie chcą się jeszcze mierzyć z odcinkami typowo wysokogórskimi. Na pokonanie jednego etapu należy zaplanować do sześciu godzin. Dzięki wyciągom i kolejkom można też wygodnie pokonać wiele stromych odcinków i skrócić ten czas. I jeszcze jedna cecha, która wyróżnia Nockberge-Trail na tle innych ofert: inaczej niż w przypadku wielu wypraw skitourowych, noclegi to nie rozbijanie obozu i spanie na materacu, tylko najlepsze hotele ze strefami wellness i znakomitą kuchnią alpejsko-adriatycką.

3. Łyżwiarstwo na zamarzniętych jeziorach
Niektóre karynckie jeziora zamarzają zimą i stają się wielkimi lodowiskami pod gołym niebem, na których roi się od łyżwiarzy, hokeistów i miłośników Eisstockschießen (dyscypliny przypominającej curling). W wysuniętym najdalej na południe austriackim landzie znajduje się także największa naturalnie zamarznięta tafla lodowa Europy. W 2019 roku już po raz 31. odbędzie się tu holenderski Wyścig Jedenastu Miast. Ok. 5000 Holendrów będzie rywalizować w łyżwiarstwie szybkim na królewskim dystansie ponad 200 kilometrów.

4. Poznawanie żywej tradycji
W całej Karyntii przed Bożym Narodzeniem znajdziemy wiele jarmarków świątecznych i imprez adwentowych, na których możemy poczuć nastrój nadchodzących świąt. Niepowtarzalne wrażenia gwarantuje adwentowy spacer z lampionami (Katschberg), odwołujący się do duchowych źródeł adwentu oraz z założenia starannie unikający kiczu i komercji. Każdy przystanek podczas spaceru jest poświęcony jakiemuś zwyczajowi bożonarodzeniowemu. Romantykom przypadną zapewne do gustu akcje „adwent ponad chmurami” w Pyramidenkogel i Kap 4613 nad Millstätter See. Szczególne miejsca w adwentowym kalendarzu regionu zajmują hałaśliwi kolędnicy z Gegendtal, stukający do odwiedzanych domostw szczapami drewna, płetwonurkowie zatapiający choinki w karynckich jeziorach oraz uczestnicy tradycyjnej kolędy w Heiligenblut – zwyczaju wpisanego w 2010 roku na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

5. „Magiczne chwile“ na łonie natury

Czy słyszeli już Państwo o karynckich „magicznych chwilach“ na łonie natury? To 12 przyrodniczych programów tematycznych, realizowanych w towarzystwie wykwalifikowanych przewodników. Zadbają oni nie tylko o bezpieczeństwo, lecz także wprowadzą uczestników wypraw w krajoznawcze tajniki Karyntii oraz zorganizują transport, wyżywienie (regionalne smakołyki!) i niezbędny sprzęt. Warto umówić się na wycieczki tematyczne: wędrówki o wschodzie słońca, obserwację lokalnej fauny albo zimową degustację regionalnych win. Oprócz programów grupowych można oczywiście rezerwować także wyprawy prywatne z Natur Aktiv Guides.

6. Wellness na zimę: termy i jeziora
Wellness w zimowej Karyntii ma wiele twarzy. Jeden z najpiękniejszych wariantów to wizyta w kąpielisku nad Millstätter See. Przeszklone ściany gwarantują wspaniałe widoki i możliwość intensywnego rozkoszowania się zimowym słońcem. Po gruntownej modernizacji otwarto niedawno ponownie termy św. Katarzyny (Therme St. Kathrein) w Bad Kleinkirchheim. Znajdziemy tu największy basen w Karyntii, najdłuższą zjeżdżalnię oraz wspaniałą strefę saun i odnowy biologicznej. Swój urok mają także kursy pływania z „syrenią” płetwą ogonową dla najmłodszych (Kärnten Therme) oraz ogrzewane kąpieliska hotelowe nad Wörthersee, Millstätter See i na Turracher Höhe. A na koniec coś dla miłośników natury: termalne jeziorka Maibachl w Villach, bulgocące tylko po intensywnych opadach i w czasie odwilży.

7. Karyntia nocą
Zima w Karyntii to gwarancja przyjemności, przygód i wielu nowych doświadczeń – także po zachodzie słońca. Na południu Austrii „nocne marki“ znajdą dla siebie wiele atrakcji. Mogą się wybrać na organizowane po zapadnięciu zmroku biegi narciarskie (m.in. w Bad Kleinkirchheim i Nassfeld) albo skitouring z lampą czołówką w trójkącie trzech krajów. W wielu miejscach (np. w Dobratsch) są również w ofercie wyprawy na rakietach śnieżnych przy pełni księżyca oraz atrakcje dla nocnych saneczkarzy (np. Katschberg, Turrach i Innerkrems). Wiele nowych wrażeń gwarantują także sesje wspinaczki lodowej przy sztucznym oświetleniu w Heiligenblut oraz nocna sauna w Kärnten Therme (Villach). Fani biegówek mogą korzystać nocą z trasy biegowej Sonnblickloipe w Heiligenblut.

8. A może coś nowego? Biegówki?
Narciarstwo biegowe to świetny trening wytrzymałości, siły i koordynacji. Dodatkowo pobudza przemianę materii (a więc spalanie tłuszczu) i wzmacnia odporność. Nie trzeba też chyba przypominać, że ruch na świeżym powietrzu to prawdziwy balsam dla duszy. Naszła Państwa ochota na wypróbowanie czegoś zupełnie nowego? Trasy biegowe w Karyntii prowadzą przez tereny nizinne oraz wysokogórskie i dzięki temu zapewniają optymalne warunki początkującym i zaawansowanym. Park Narodowy Wysokich Taurów, Weissensee, Bad Kleinkirchheim, Rosental czy Katschberg to tylko wybrane lokalizacje tras. Specjalne ośrodki biegowe znajdziemy w Alpenarena w Villach, St. Jakob (Rosental) oraz nad jeziorami Nassfeld-Pressegger See i Pirkdorfer See.

9. Romantyczne schroniska i degustacja potraw kuchni alpejsko-adriatyckiej
Wiele schronisk w pobliżu stoków zaprasza na biesiady i oferuje typowe karynckie potrawy. W karynckiej kuchni alpejsko-adriatyckiej świeże, regionalne składniki łączą się w smakowitą całość z tradycyjnymi przepisami i nowymi wariacjami na ich temat.Także serwowane gościom wino, moszcz, soki i sznapsy są w Karyntii często własnej roboty. Jak w przypadku każdej szanującej się autentycznej kuchni, także w tej karynckiej gotuje się zgodnie z rytmem pór roku i życia regionów. Potrawy i napitki, których niewątpliwie trzeba spróbować, to: Kärntner Käsnudel (podobne do ruskich pierogów), regionalne ryby – Kärntner Laxn (troć z pobliskich jezior) i Saibling (tutejsza odmiana pstrąga) – Ritschert (eintopf z pęczaku, fasoli i wędzonki), regionalne potrawy z dziczyzny, Gailtaler Speck (lokalny szpek), Reindling (ciasto drożdżowe z cynamonem i bakaliami), oraz Zirbenschnaps (słodkawa wódka zbożowa na szyszkach limby).

Nowość: Winter Kärnten Card

Od sezonu zimowego 2018/2019 można po raz pierwszy korzystać z Winter Kärnten Card. Niezależnie od tego, czy chcemy podziwiać fantastyczne zimowe krajobrazy Karyntii z Pyramidenkogel, zrelaksować się przez kilka godzin w termach, czy pochodzić na rakietach śnieżnych w towarzystwie instruktora – z Winter Kärnten Card każdy znajdzie coś dla siebie! Bogata oferta obejmuje znane atrakcje sezonu letniego, np. gadzie zoo Happ, a także ośrodek Heidi Schneealm Falkert i kilka muzeów. Winter Kärnten Card można kupić już za 39 euro.
Szczegółowe informacje na www.kaerntencard.at

Źrodło: Kärnten Werbung GmbH www.karyntia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.