parallax background

Dron w Austrii – co warto wiedzieć


Fotki, filmiki z drona można teraz zobaczyć wszędzie. Robią wrażenie, są unikatowe (jeszcze :)). Za każdym razem, jak tylko widzimy takie ujęcia, myślimy: a może tak zaszaleć i kupić sobie drona? Na fotach mieć już ujęte nie tylko kilka szczytów, ale całe pasmo :P Po chwili wracamy jednak na ziemię i przypominamy sobie, ile rzeczy należy spełnić, żeby legalnie być w posiadaniu właśnie takich ujęć.

W Austrii organem odpowiadającym za wszelkie pozwolenia itp. jest Austro Control.

Nie potrzebujesz pozwolenia z Austro Control na:

 • zabawki: urządzenia działające z maksymalną energią kinetyczną do 79 J i latające na wysokość nie większą niż 30 m (ok. 250 gr) - niezależnie od tego, czy masz zainstalowaną kamerę, czy nie;
 • modele lotnicze o masie do 25 kg, które mogą być eksploatowane w promieniu mniejszym niż 500 m i które są używane nie do celów komercyjnych i bez aparatu.

Potrzebujesz pozwolenia na:

 • na wszystkie drony i modele samolotów o mocy powyżej 79 J energii kinetycznej i z zamontowaną kamerą, która nie jest przeznaczona wyłącznie do celów lotu, potrzebujesz licencji lotniczej.


Niezależnie od wielkości, wagi i zastosowania drona, zawsze zabronione jest:

 • latanie nad gęsto zaludnionymi obszarami, chyba że istnieje zgoda organów nadzoru;
 • latanie nad obiektami przemysłowymi narażonymi na ogień lub wybuch;
 • operacje w strefach kontroli lotniska lub strefach bezpieczeństwa;
 • operacje w pobliżu innych lotnisk — bazy śmigłowców ratunkowych.


Trzeba się trochę wykosztować na wszelkie pozwolenia, egzaminy, jednak to i tak nic w porównaniu z karą, jaką można dostać za używanie drona bez wymaganych dokumentów. Mowa tu o karze grzywny w wysokości do 22 000 EUR zgodnie z art. 169 ust. 1 LFG.


Tak jest teraz w Austrii, ale latem tego roku nadchodzą zmiany. Od lipca 2020 r. będą obowiązywać jednolite zasady użytkowania dronów cywilnych w Unii Europejskiej.

Od lipca 2020 r. wszystkie drony o wadze powyżej 250 gramów muszą być rejestrowane online, poniżej 250 gramów, tylko jeśli mają zainstalowaną kamerę. Obecnie wymagana licencja na prowadzenie działalności od Austro Control nie ma już zastosowania. Jednak koncesje i dowód wiedzy wydane już przez władze lotnicze zachowują ważność do 1 lipca 2021 r.

Kategorie, na jakie zostaną podzielone drony.

W przypadku kategorii „otwarta” (masa startowa do 25 kg) za rejestrację online należy uiścić jednorazową opłatę w wysokości 25 euro. Następnie wnioskodawca otrzymuje numer operatora, który umieszcza na swoich dronach.

Kategoria „otwarta” obejmuje drony o masie startowej do 25 kg, które mogą latać tylko na wysokości 120 m w bezpośredniej linii wzroku. Zasadniczo obowiązują następujące zasady: im cięższy dron, tym wyższe są wymagania pilota i określona odległość od niezaangażowanych ludzi.

Klasa drona C0 (masa startowa poniżej 250 g): Pilot musi przeczytać instrukcję użytkowania, test teoretyczny nie jest jeszcze tutaj planowany. Jeśli dron ma kamerę i nie jest objęty dyrektywą w sprawie zabawek, wymagana jest rejestracja online.

Dron klasy C1 (masa startowa poniżej 900 g): Pilot musi ukończyć kurs online i test online. Zapewniona jest również rejestracja online, podobnie jak dołączenie naklejki z numerem operatora do drona.

Klasa dronów C2 (masa startowa poniżej 4 kg): Oprócz wymagań kategorii C1 pilot musi przejść kolejny test teoretyczny w uznanym ośrodku egzaminacyjnym.

Drony klasy C3, C4 (masa startowa poniżej 25 kg): wyższe wymagania dla samolotu niż w kategoriach C0 - C2 i większa odległość od osób niezaangażowanych.

Dobrze nowe zasady przedstawia poniższa tabela:

Oprócz rejestracji wszyscy piloci dronów o wadze startowej większej niż 250 gramów muszą ukończyć kurs online, a następnie egzamin online (40 pytań wielokrotnego wyboru). Jeśli dron waży ponad 900 gramów (kategoria C2), planowany jest dodatkowy test teoretyczny (30 pytań wielokrotnego wyboru), który musi zostać przeprowadzony w miejscu uznanym przez właściwy organ państwa członkowskiego.

Polecamy też jako źródło informacji: The European Union Aviation Safety Agency (EASA)


3 Comments

 1. Dzięki za aktualizacje sytuacji. Sam często filmuje na wakacjach z drona moje widoczki i myslalem wybrac się do Austrii w Alpy w okolicach lipca 🙂

  • aleks pisze:

   jaki masz model drona?

   • skier pisze:

    Na razie żadnego 🙂 Na razie weryfikujemy kwestie formalne dotyczące pozwoleń i ubezpieczeń na danym terenie w temacie użytkowania drona – a jak wszystko już ogarniemy i wygramy milion, wtedy wybierzemy konkretny model 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.