parallax background

Czeskie Vademecum narciarskie 2021/2022

Tak blisko, tuż za rogiem, miedzą, czy jak kto woli, a mimo to, tam nas jeszcze nie było — Czechy. Mowa tu oczywiście o nartowaniu u naszych południowych sąsiadów.

Być może w tym sezonie uda się nam odwiedzić karkonoskie stoki i sprawdzić ofertę zimową. Na razie mamy dla Was 5 najlepszych pomysłów na zimowy wypoczynek w Czechach.

Rokytnice na Jizerou

17 kilometrów szerokich, świetnie przygotowanych tras zjazdowych (pod względem ich długości ten ośrodek narciarski zajmuje pierwszą lokatę w Czechach). 6 wyciągów narciarskich. Dwie czteroosobowe kolejki linowe (m.in. na wspaniałą Łysą Górę, wznoszącą się 1315 m n.p.m.) Tu od razu możemy poczuć się prawie jak w domu, dla tych, którzy nie wiedzą w Sopocie też mamy Łysą Górę 😀. Nowoczesna trasa saneczkowa o długości ok. 1,5 kilometra. Rewelacyjne trasy biegowe połączone z Magistralą Karkonoską.

To zaledwie niewielka część atrakcji, jakie oferują Rokytnice na Jizerou, czyli tereny położone wokół urokliwego miasteczka o tej samej nazwie. Co jeszcze proponuje ów ośrodek działający w Kraju Libereckim, w pobliżu granic z Polską i Niemcami?

Świetną propozycją jest RokyPASS, czyli karnet, zapewniający m.in. dostęp do przechowalni sprzętu narciarskiego, a także zapewniający zniżki w sklepach, restauracjach (dodajmy: ich oferta jest bardzo, ale to bardzo smaczna 🙂) oraz wypożyczalniach. W tych ostatnich znajdziesz najwyższej klasy sprzęt narciarski (Rossignol, Dynastar, Lange). Możesz również skorzystać z oferty, dzięki której przez cały dzień będziesz testować wybrane narty.

Gwarantujemy, że Rokytnice na Jizerou zachwycą zarówno dorosłych, jak i dzieci (RokyFUNPARK to wręcz obowiązkowy punkt wizyty). Mnóstwo ekscytujących propozycji znajdziesz również w pobliżu: to m.in. tor bobslejowy i skocznie narciarskie w Harrachovie.

 

Zasady wjazdu do Czech

Na dzień 02.12.2021


Przed przekroczeniem granicy obywatele polscy muszą wypełnić tzw. Formularz Przyjazdowy, a także posiadać elektroniczny Unijny Certyfikat COVID-19 potwierdzającego zaszczepienie przeciwko COVID-19 lub przebycie choroby. Osoby, które go nie posiadają, powinny wykonać test PCR (ważny do 72 godzin), a następnie – już na terytorium Republiki Czeskiej, pomiędzy piątym a siódmym dniem pobytu – wykonać po raz kolejny taki właśnie test. Do czasu uzyskania wyniku negatywnego powinny nosić poza miejscem zamieszkania maseczki o standardzie FFP2 lub wyższym.
 

Malá Úpa

Wschodnie Karkonosze, zaledwie 25 kilometrów od Karpacza. To właśnie tutaj znajdziesz SkiMU, czyli jeden z najciekawszych kompleksów narciarskich Europy. Ulokowana w sercu parku narodowego Malá Úpa kusi zapierającymi dech w piersiach widokami na Śnieżkę. Pięknymi zabytkami, a także świetną ofertą kierowaną do wymagających miłośników białego szaleństwa.

Dotyczy to zarówno osób stawiających na narciarstwo (i zjazdowe, i biegowe), jak też na saneczkarstwo oraz jazdę na snowboardzie. W tym miejscu zakochają się także pasjonaci łyżwiarstwa, którzy mogą skorzystać z najwyżej położonego (1060 m n.p.m.) lodowiska w Czechach.

Malá Úpa to gwarancja idealnych warunków śniegowych, które ucieszą osoby na różnym poziomie zaawansowania (włączając w to najmłodszych – ci są tutaj bardzo mile widziani). Okoliczne trasy połączono w zmyślny sposób tak, aby móc łatwo i szybko przemieszczać się między nimi na nartach, bez konieczności zbyt częstego korzystania ze skibusów.

W tym miejscu możesz liczyć nie tylko na świetnie wyposażone wypożyczalnie sprzętu sportowego, szkółki narciarskie, lecz także wiele atrakcji czekających już po zapewnieniu sobie dawki ruchu. Począwszy od relaksu w klimatycznym schronisku górskim, a skończywszy na licznych koncertach, zabawach, przedstawieniach, warsztatach twórczych i przejażdżkach saniami.


 
 
 

Jak działają hotele?

Na dzień 02.12.2021


Również w nich niezbędne są: obowiązujący certyfikat potwierdzający szczepienie lub przebycie Covid – certyfikaty nie obowiązują dzieci do 12 lat. Młodzież od 13 do 18 lat i osoby, które są w trakcie szczepienia mogą okazać ważny test PCR. Aby zwiększyć wspólne bezpieczeństwo, w czeskich hotelach wymagane są maseczki, zarówno w przypadku gości, jak i personelu. Każdy obiekt umożliwia także dezynfekcję dłoni.
 

Ještěd

Kultowy (pierwsze nartostrady powstały tutaj już w latach trzydziestych XX wieku) ośrodek narciarski w pobliżu Liberca, w którym organizowane są konkursy zaliczane m.in. do Pucharu Świata, Pucharu Kontynentalnego i Mistrzostw Czech.


Gwarantuje to najwyższej klasy infrastrukturę, taką jak np. Nová Skalka, czyli ultranowoczesna trasa zjazdowa o długości 1,5 kilometra i szerokości 45 metrów, w którą zainwestowano ponad 20 milionów złotych.

Efekt? Idealne warunki śniegowe, zapewniane przez innowacyjne urządzenia do naśnieżania stoków Snow Factory oraz maksymalny poziom komfortu i bezpieczeństwa – także dla rodzin z dziećmi oraz narciarzy początkujących (docenią świetną szkółkę narciarską Maxiland)...

...również po zmierzchu, gdyż na stoki trafia właśnie bardzo wydajne i jednocześnie energooszczędne oświetlenie. Wizyta w tym miejscu zapewni ci niczym nieskrępowany kontakt z naturą, gdyż Ještěd to bardzo „zielony” rejon (warto napomknąć, że administracja ośrodka i władze miasta Liberec prowadzą intensywny projekt zalesiania okolicy, dzięki któremu powstanie ponad 20 hektarów lasu).

Marzysz o wypoczynku idealnym? Już dziś możesz kupić wyjątkowy, ważny przez 3 lata, skipass, dzięki któremu będziesz cieszyć się tutejszymi atrakcjami (włączając w to świetne bonusy) zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim.

 

W jaki sposób działają punkty gastronomiczne?

Na dzień 02.12.2021


W celu zwiększenia bezpieczeństwa gości obsługa restauracji i barów zobowiązana jest do sprawdzania dokumentów potwierdzających: Obowiązuje certyfikat potwierdzający szczepienie lub przebycie Covid – certyfikaty nie obowiązują dzieci do 12 lat. Młodzież w wieku od 13 do 18 lat i osoby, które są w trakcie szczepienia mogą okazać ważny test PCR.
 

Skiarena Izerki

Sezon 2020/21 w tej części Gór Izerskich to: aż 21 wyciągów, 17 kilometrów tras zjazdowych, 3 ruchome dywany dla dzieci oraz 2 kolejki linowe. Zadbano również o świetne szkółki narciarskie, wypożyczalnie i serwisy sprzętu oraz dodatkowe miejsca parkingowe. Aby wypoczynek stał się jeszcze bardziej komfortowy i bezpieczny, część tras (niebieska Turistická, czerwona Závodní i czarna Slalomowa) poszerzono.

Kolejną kuszącą propozycją jest nowoczesny system odpraw (zapomnij o długim staniu w kolejkach) oraz skipass, który obowiązuje zarówno w Bedřichovie i Severáku (czyli miejscach idealnych dla rodzin z dziećmi), jak i Tanvaldskim Špičáku (będącym rewelacyjną propozycją dla narciarzy bardziej zaawansowanych). Warto napomknąć, iż karnet pozwala korzystać z bezpłatnego skibusa, kursującego między wszystkimi stacjami.

Wszystko to niedaleko Liberca, czyli jednego z najpiękniejszych czeskich miast. Oferującego mnóstwo atrakcji zarówno osobom kochającym zabytki (koniecznie odwiedź tutejszą katedrę), jak i też pasjonatom kultury i sztuki (pozycjami obowiązkowymi są Muzeum Północnoczeskie oraz Galeria Regionalna). Oferuje także atrakcje, które zachwycą twoje pociechy – począwszy od IQ Parku, a skończywszy na ogrodzie zoologicznym, który jako jedyny w Republice Czeskiej prowadzi hodowlę białych tygrysów.

 

Czy można kupić skipassy na miejscu?

Na dzień 02.12.2021


Tak, choć w celu zwiększenia bezpieczeństwa sugerowany jest zakup karnetów przez internet. Jeżeli jednak postanowisz nabyć skipass w kasie, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniego odstępu od innych osób w kolejce (to przynajmniej dwa metry) i jeżeli możesz, korzystaj z płatności zbliżeniowych.
 

Na biegówki do Czech

W Czechach znajdziemy około 300 tras biegowych o łącznej długości ponad 3000 kilometrów. Trasy są regularnie przygotowywane, o różnych poziomach trudności. Są tu zarówno łatwe trasy, odpowiednie dla początkujących narciarzy, jak i rodzin z dziećmi, średniej trudności dla bardziej zaawansowanych, a także trasy trudne dla doświadczonych biegaczy.

Karkonosze

Najwyższe góry Czech oferują łącznie 550 kilometrów przygotowanych tras. Na narciarzy czekają przepiękne widoki, znakomicie przygotowane szlaki i doskonałe zaplecze. Malownicza 13 km trasa ze św. Piotra do Szpindlerowego Młyna wiedzie niemal przez cały czas w dół.

Narciarzom biegowym spodoba się także 17 km trasa od schroniska Špindlerovka na Łabskiej plánie, prowadząca na grzbiet górski. Odcinek od schroniska Vrbatova bouda wiedzie już cały czas w dół.

Największą popularnością cieszą się trasy w okolicy Benecka, ośrodka narciarskiego Hraběnka w Jilemnicy lub w okolicach Rokytnicy nad Jizerou czy Jańskich Łaźni.

Słynna Magistrala Karkonoska, rozpoczynająca się w Harrachovie, mierzy 90 kilometrów perfekcyjnie przygotowanych i oznaczonych tras.

 

Co w przypadku wątpliwości?


Gdy nie masz pewności, jakie zasady obowiązują w danym miejscu, skorzystaj z piktogramów oraz tablic z przepisami, które umieszczono w wyeksponowanych miejscach (przy kasach, wyświetlaczach, korytarzach itp.). Bądź też zapytaj pracowników administracji obiektu – zostali odpowiednio przeszkoleni i z chęcią udzielą ci wszelakich niezbędnych informacji.
 

1 Comment

  1. go-out pisze:

    Świetne miejsca, we wszystkich z tych byłem, warto odwiedzieć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.