Artykuł z 1999 r…

Nie ma to jak porządki świateczne - człowiek zawsze znajdze coś, czego w życiu by się nie spodziewał... Przed świetami Bożego Narodzenia 2018 zastanawiałyśmy się nadwyborem choinki i padło na taką z recyklingu. W naszym przypadku chodziło oczywiście o choinkę narciarską!

Odkurzyłyśmy pokrowiec z Kasi starymi nartami, których pochodzenie datowane jest na P.E.C., czyli PRZED ERĄ CARVINGU ;) W środku znajdowały się nasmarowane 20 lat temu przez Kasiu Wujka Rysia (którego serdecznie przy okazji pozdrawiamy!) narty marki HEAD. Wyciągnełyśmy więc sztachety. Wiązania marki Tyrolia cały czas są w świetnym stanie! Nawet rzepy ściągające narty były cały czas na swoim miejscu! Dodatkowo dwie dekady temu Kasia zabezpieczyła deski przed ocieraniem się o siebie i wcisnęła pomiędzy sztachety zwitek z gazety, które dane nam było poczytać sobie w czasie świąt...
Żeby nie było - zwitek kartek z gazety to nie prasa codzienna. To karteluszki z bliżej nieoreślonego, kolorowego magazynu "TWOOJA WIZJA"... Najciekawsze w tych kilkunastu stronach były 2 artykuły o tematyce narciarskiej i zimowej... Jak widać - Kasia była już skrzywiona tematycznie w głębokiej swej młodości ;)

Każdy z artykułów dotyczył odrębnej tematyki i każdy był innego autora. Pierwszym z nich był Michał Zając piszący o Tatrach, drugim - Witold Hawut.


W artykule redaktora Zająca przeczytać można na temat zimowej turystyki w Tatrach Polskich i Słowackich, porównać infrastrukturę narciarską po obu stronach Tatr i sprawdzić ceny noclegów, czy skipassów. Wiele się przez te 20 lat nie zmieniło - nadal Słowacja ma mniej narciarzy niż rodzime Zakopane, nadal ceny są porównywalne i nadal te same miejscowości są na topie.


Dwustronicowy artykuł redaktora Hawuta poświęcony jest modzie na stokach. I nie chodzi tu tylko o ciuchy, ale również o modę i trendy w sprzęcie i technogii materiałowej na różnych płaszczyznach. Kapitalny artykuł, z którego można dowiedzieć się, jakiemarki były modne zimą 1999/2000 r. i jakie były ceny odzieży termicznej, czy nart i snowboardu w tamtym okresie. Wiele sie zmieniło w tej kwestii w ciagu ostatnich 20 lat:
- ceny bielizny termicznej i dobrej jakości odzież oddychająca jest dziś do dostania m.in. na wyprzedażach (np. w TK MAXX) dosłownie za grosze
- kasa, jaką trzeba wydać nasprzet narciarski - zdecydowanie poszła w dół w porównaniu z przełomem wieków
- noclegi w górach - których standard zdecydowanie poszedł w górę, podobnie jak oczekiwania miłośników snowboardu i narciarstwa co do hoteli i apartamentów, czy oferty pobytowej w czasie zimowego urlopu.


Fajnie jest znaleźć tego typu gazetę sprzed lat - można porównać sobie modę retro i ceny usług hotelarskich :)

Nie ma to jak porządki świateczne – człowiek zawsze znajdze coś, czego w życiu by się nie spodziewał… Przed świetami Bożego Narodzenia 2018 zastanawiałyśmy się nadwyborem choinki i padło na taką z recyklingu. W naszym przypadku chodziło oczywiście o choinkę narciarską!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.