parallax background

Dolina Paznaun przygotowuje się do sezonu zimowego


Tym razem jednak nie są to standardowe przygotowania, takie jak w poprzednich latach. Biorąc pod uwagę fakt, jak zakończył się ostatni sezon i z jaką teraz opinią musi borykać się dolina Paznaun – wszyscy robią, co mogą, żeby się udało.

Przewodnie hasło otwarcia — i całego sezonu — to oczywiście bezpieczeństwo. Start w Ischgl zaplanowany został na 26 listopada 2020, w Galtür 5 grudnia, Kappl & See rozpoczyna sezon 18 grudnia 2020.

I tak oto kilka rzeczy, jakie na pewno się zmienią w nadchodzącym sezonie.

  1. APRÈS-SKI

W sezonie 20/21 nie będzie après-ski w takiej formie, jaka była znana do tej pory. Dokładne szczegóły, jak to będzie wyglądało, nie zostały jeszcze ogłoszone. Na pewno wiadomo, że ilość ofert après-ski będzie bardzo ograniczona w związku z prawnymi wytycznymi w Austrii. Plusem ma być to, że nowa forma après-ski będzie na wyższym poziomie niż dotychczas.

  1. CHECK-IN W HOTELU

Jest zalecone, aby goście przyjeżdżający przedstawili negatywny wynik testu na COVID-19 sprzed maksymalnie 72 godzin. Osoby, które nie będą posiadały takiego wyniku, otrzymają możliwość wykonania testu na miejscu (niestety brakuje informacji na temat kosztu takowego). Poza tym przeprowadzany będzie standardowy pomiar temperatury ciała oraz wypełnienie krótkiego kwestionariusza.

  1. PRACOWNICY BRANŻY TURYSTYCZNEJ

Wszystkie osoby pracujące w dolinie Paznaun muszą stawić się do pracy albo z negatywnym wynikiem testu na COVID-19 albo wykonać test na miejscu. Dodatkowo będzie możliwość regularnego testowania się w trakcie sezonu.

  1. UBEZPIECZENIE

Rekomendowane jest, aby osoby odwiedzające region posiadały odpowiednie ubezpieczenie w związku z COVID-19. Będzie też możliwość wykupu ubezpieczenia już na miejscu.

  1. APPKA

Zostanie uruchomiana specjalna aplikacja, dzięki której będzie można otrzymywać informacje dotyczące bezpieczeństwa itp.

Poza wymienionymi wytycznymi są jeszcze zmiany wprowadzone przez poszczególne tereny narciarskie: Ischgl/Samnaun, Kappl, Galtür i See.

I tak np. teren Ischgl/Samnaun, który zajmuje 500 hektarów (czyli więcej niż 700 boisk do piłki nożnej) zapewni tyle miejsca, że będzie można zachować odpowiednie i bezpieczne odległości. Znaki informujące o najważniejszych sprawach będą rozmieszczone na całym terenie, w wielu językach. Do każdego karnetu będzie dodawana chusta (za darmo), którą będzie można wykorzystywać do zakrywania ust i nosa. Podobno miejsca, gdzie ustawiają się kolejki np. do wyciągów, mają być tak przygotowane i zorganizowane, że nie będzie możliwości, żeby grupy osób stały blisko siebie. We wszystkich gondolach i restauracjach zostały zainstalowane dezynfektory do rąk.

Pomimo że nie ma odgórnych wytycznych dot. zmniejszania liczby osób w autobusach, czy gondolach, to tu będzie wszystko tak robione, żeby nie było 100% zapełnienia. Oczywiście jest obowiązek noszenia masek na wszelkich wyciągach. Wszystkie gondole (Silvrettabahn A1, Pardatschgratbahn A2,Fimbabahn A3, Piz Val Gronda E5, Pardoramabahn F2, Twinliner L1, Pendelbahn L2) będą dezynfekowane po kilka razy dziennie poprzez nałożenie na zimno mgiełki drobnych kropelek. W ciągu minuty usuwa to 99,99% wirusów, bakterii i zarodników na traktowanych powierzchniach. Substancja czynna nie pozostawia śladów po użyciu, jest w 100% biodegradowalna, nietoksyczna, o neutralnym pH oraz przyjazna dla skóry i oczu.

Oczywiście na gondolach dezynfekcja się nie kończy. Codziennie będzie też przeprowadzana dezynfekcja m.in.: w ski busach, sklepach sportowych, wypożyczalniach sprzętu, toaletach, windach.

Restauracje na stokach również zostały objęte zmianami w związku z COVID-19. Zwracana będzie szczególna uwaga na odległości, jakie będą zachowywane pomiędzy stołami i miejscami do siedzenia. Będzie też zmniejszona pojemność przyjmowanych osób w restauracjach. Wszystkie karty menu będą dostępne w wersji elektronicznej. Wystarczy do tego apka iSki Ischgl / mySamnaun lub po prostu zeskanowanie QR kodu w restauracji, lub gondoli. W restauracjach nie będzie w tym sezonie żadnej muzyki na żywo, a wieczory saneczkarskie (tobogganing) będą odbywały się według nowych zasad bezpieczeństwa.

Tak jak w przypadku obiektów noclegowych, również w obiektach na stokach i na wyciągach wszyscy pracownicy zostaną przetestowani na obecność COVID-19 przed rozpoczęciem pracy po raz pierwszy. Pracownicy, którzy będą mieli bezpośredni kontakt z gośćmi również w trakcie trwania sezonu, będą poddawani testom. Poza tym pracownicy mający kontakt z gośćmi są zobligowani do noszenia maseczek zasłaniających usta i nos. Mierzenie temperatury wszystkich pracowników będzie przeprowadzane regularnie, codziennie.

Nadchodzący sezon nie rozpocznie się niestety tradycyjnym koncertem — Top of the Mountain — w listopadzie. Co ciekawe organizatorzy jeszcze nie wykluczają koncertów na Wielkanoc i koncertu na zakończenie sezonu.

Wszystko się okaże… Na pewno nadchodzący sezon będzie inny niż poprzednie. I tylko trzeba trzymać kciuki, że ludzie zachowają się przyzwoicie i uda się skorzystać z uroków zimy.






Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.